Presentation nights

Ge Kirk (Club President ) & Peter Gilligan (Club Chairman) for year  2017

Trophy winners

Overall Male Road Champion.....

John Humphrey won - Overall Male Road Champion, Best Marathon time, Best Marathon Handicap Time and of course Sexiest Male award - Well done John !

Jennifer Dixon - Overall club Road Champion & 1st Senior Female.

Jordan Burke -1st V35 and was 2nd Overall.

 

Emma Ball was overall  female fell champion, also 1st V40 in the road championship.

 

Endevour awards went to :

Janine Jordan & Martin Sampson

 

Most improved awards went to 

Anne Lowe & Steve Lowe

Age Group winners also included :

Jennifer Dixon (SF), Anne Lowe (V35), Emma Ball (F40) Toni Brackstone (F45), Cathy Murphy F50, Rose Rowson (F55), Teresa Hollins (F60), Christine Eckersley (F70)

Toni Brackstone won V45 age group and also won Poser of the year and boy can she pose - lovely !

Male age group winners included : John Humphreys (SM), Jordan Burke (V35), Bryn o Neill (V40),Andrew Berkley (V45), Steve Vasilou (V55), Alan Garvey (V60), Barrie Fairbrother (V65), Mick Buck (V70)


Presentation Night 2016..... Road/Fell

Overall Road Champ & 1st V45

Paul Jibson
Paul Jibson

Most improved lady

Beverley O Neill
Beverley O Neill

Male Fell Champ

Ryan Lindsay
Ryan Lindsay

Fastest Marathon time

Joanna Adamson
Joanna Adamson

Overall Road Champ & 1st V40

Joanna Adamson
Joanna Adamson

Endevour & 1st V40

Bryan O Neill
Bryan O Neill

Female Fell Champ

Karen Hallett
Karen Hallett

1st Lady 50

Kyrinda Carter Moore
Kyrinda Carter Moore

Most improved Male & 2nd V35

Leo Cain
Leo Cain

Endevour & 1st V45

Toni Brackstone
Toni Brackstone

Fastest Marathon time

Jordan Hughes
Jordan Hughes

Club Male

Craig Sutherland
Craig Sutherland

  • Teresa Hollins won Fastest Marathon Handicap time
  • Paul Whiteman Won Male Fastest club Handicap Time

Full Awards......

    The Overall Road Female : Joanna Adamson

    The Overall Road Male went to : Paul Jibson

 

    1st Female under 35: Jennifer Dixon

    1st Female 35: Elaine Blades-Jordan, 2nd Isabelle Richer, 3rd Vicky Stainthorpe, 4th Beverley O Neill, 5th Anne Lowe

    1st Female 40: Joanna Adamson, 2nd Emma Ball, 3rd Karen Hallett, 4th Susan Redfern

    1st Female 45: Toni Brackstone, 2nd Cathie Murphy

    1st Female 50: Kyrinda Carter Moore

    1st Female 55: None

    1st Female 60: Teresa Hollins, 2nd Ruth Hare

    1st Female 65: None

    1st senior male: John Humphreys, 2nd Spencer Lamb, 3rd Jason Harling

    1st Male 35: Paul Whitman, 2nd Leo Cain, 3rd Stephen Lowe

    1st male 40: Bryan O Neill,

    1st Male 45 : Paul Jibson, 2nd Colin Carter, 3rd Andrew Berkeley

    1st Male 50; Adrian Bowcock

    1st Male 55: Craig Sutherland, Steve Vasiliou

    1st male 60: Paul Collinge, Stephen Granville

    1st Male 65: Mick Buck

    For most improved Female: Beverley O Neill

    For most improved Male: Leo Cain

 

 

    The Endeavor awards (effort) female: Toni Brackstone

    The Endeavor awards (effort) male : Bryan o Neil

 

    Fastest female Marathon ; Joanna Adamson; 3: 31:46

    Handicap Marathon: Teresa Hollins

    Fastest Male marathon: Jordan Hughes 3:17:35

    Handicap Marathon : Paul Whiteman

* Club Male ; Craig Sutherland

 

Fells

Karen Hallett 1st overall

Ryan Lindsey 1st Overall

 

1st SL = Lauren Williams

1st V35 Isabell Ritcher; 2nd Elaine Blades-Jordan

1st V40 Karen Hallett

1st Vet 60: Ruth Hare

 

Males

 1st V35 Ryan Lindsay

1st V50 Adrian Bowcock

1st V55 Craig Sutherland

 1st V60 Paul Collinge

 1st 65 John Cox, 2nd Barrie Fairbrother